باهم ببینیم…

چند وقت پیش یکی از مهمترین تصویرسازان و کارتونیست های نیمه دوم قرن بیستم، در خانه اش در ایالت جورجیا آمریکا در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

Jack-Davis-(13)Jack Davis (1)

    اولین بار طرحهای او را در مجله MAD در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی دیدیم، با اطمینان می توان گفت، با ظهور “جک دیویس” ، دنیای هنر تصویرسازی و داستانهای مصور (Comic Strip) تغییراتی اساسی کرد.

حرارت طراحی ها، نگاه انتقادی به رفتار سیاستمداران، طنز زندگی ستارگان سینما و… ویژگی بیشتر آثار او را به خود اختصاص داده اند. دیویس کار خود را در طراحی کمیکهای EC آغاز کرد و  در ژانرهای وحشت و اکشن کتابهای فوق العاده ای تصویرسازی کرد. پس از جلسات آن زمان کنگره آمریکا، در سال ۱۹۵۴ در مورد رابطه مفروض میان بزهکاری نوجوانان و تصاویر کتابهای کمیک که آنها مخاطبان اصلی اش بودند، جک دیویس و کمپانی اش بیش از پیش به سمت کمیکهای طنز و خنده دار رفته و در MAD (ابتدا به صورت کتاب و بعدا به شکل مجله) به این مسیر ادامه دادند.

در طول چند دهه، هنر و آثار جک دیویس در همه جا ظاهر می شد : پوستر فیلمها، جلد مجلات، صنعت تبلیغات، و حتی بسته بندی مواد غذایی..! در سال ۱۹۸۹ او تمبری را برای روز استقلال برای اداره کل پست آمریکا طراحی نمود. جک دیویس، جایزه یک عمر دستاورد هنری را از انجمن ملی هنر آمریکا در سال ۱۹۹۶ به دست آورد و در سال ۲۰۰۵ به تالار مشاهیر تصویرگران جهان راه یافت. یک دلیل او را متفاوت می کرد، حس خوشایند و طنزآلود بیننده بعد از دیدن اثرش.

Jack-Davis-(20)