تغییر روند فکری دیزاین در ابتدای قرن ۲۰

مدرنیسم تاثیر زیادی بر تاریخ طراحی و آنچه تا همین امروز انجام می­دهیم داشته است. در این مطلب به شما می­گوییم که چرا.

با پیشرفت تکنولوژی، مدرنیسم شکاف بزرگی بین پایان قرن نوزدهم تا آغاز قرن بیستم ایجاد کرد؛ جامعه آمریکایی شروع کرد به توسعه راه­های جدید برای شکل دادن به فرهنگ انسانی و بهبود ساختار­های محیط زیستی. همین موقع بود که مدرنیسم بسیاری از رشته های خلاقانه دیزاین و به طور کلی هنر را تحت تاثیر قرار داد از معماری گرفته تا موسیقی و ادبیات.

قدرت ماشینی شدن، هنرمندان را برای بازنگری در استراتژی هایشان، تحت فشار قرار داد و نتیجه این جبر یک انقلاب در حوزه دیزاین بود که تاثیر آن بر طراحان، تا امروز ادامه دارد؛ تکنولوژی ها فرصتی برای بهبود تولید انبوده ایجاد کرد و ماشینی شدن خودش تبدیل به یک تم در مدرنیسم شد. دیزاینر­های موثر این دوران، از والتر گروپیوس مدرسه باهاوس گرفته تا معماران مدرن مدرسه لکوربوزیه، به همراه همه­ ی رشته ­های هنری، همگی جذب مدرنیسم شدند و این سبک تا حد زیادی در کارهایشان خودش را نشان داد.

کاربرد است که فرم را تعیین می­کند

مدرنیسم به خصوص با الهام از هنرهای خلاقه، از یک تنفس در دنیای « ایسم» ها حرف می­زند. این فرم های هنری شامل امپرسیونیسم، کوبیسم، فاویسم، فوتوریسم، بروتالیسم و سوررئالیسم می­شود.مدرنیسم با این نفوذ ساختاری در همه رشته­ها ، بدون شک یکی از تاثیرگذارترین جنبش­های هنری قرن بیستم است.

گرافیک دیزاین و تایپوگرافی

مدرنیسم به ویژه روند فکری هنرهای ارتباطی،گرافیک دیزاین و تایپوگرافی را تغییرداد. فرم طراحی از آنچه در قرن نوزدهم وجود داشت به شدت تغییر کرد؛  قبل از طرح شدن کانسپت مدرنیسم، گرافیک دیزاین و تایپوگرافی، بیش از حد تزیینی بودند و اینچ به اینچ یک پوستر معمولی از تصویر و متن پر می­شد.اما طراحان دوران مدرنیسم ساختاربندی بر اساس فضاهای منفی را سخت­گیرانه رعایت می­کردند؛ استفاده از فونت تمیز بدون سریف نیز به همان اندازه مهم بود؛ دغدغه اصلی، قدرتمند کردن گرافیک در مقابل بازاری شدن و سطحی­نگری بود.

از نمونه­­ فونتهای برجسته طراحی شده در این دوران Franklin Gothic  و Helvetica را می توان نام برد.